ARAŞTIRMA ALANLARI

Başlık

Başlık2

Girişimcilik2019-02-13T19:27:13+00:00

ODTÜ KALTEV, küçük ve orta boyutlu işletmelerin dünyanın mevcut sorunlarına çözüm olacak yenilikçi teknolojiler tasarlayabileceğine inanıyor. ODTÜ KALTEV Girişimcilik Birimi, farklı kesimlerden girişimcilere ihtiyaç duyacakları girişimcilik desteğini, akademik mentorluğu ve ürün geliştirme sürecinin gerektirdiği yasal desteği sağlamak için kuruldu. ODTÜ KALTEV Girişimcilik Biriminin ilk ürünü olan ön-kuluçka programı Düşün, Dene, Dönüştür (D3); ürüne dönüşebilecek girişimci fikirleri olan üniversite öğrencilerine ürün geliştirme ve şirket kurma desteği sağlamak üzere tasarlandı.

Düşün, Dene, Dönüştür (D3); ilk yılında 48 proje başvurusu aldı. Ön elemeyi geçen proje takımları ODTÜ KALTEV Girişimcilik Biriminden aldıkları mentorlukla ürün geliştirme sürecine hızla devam ediyor.

SÜPER FİKİR, NİYE DENEMİYORUZ?
İYİ FİKİR KENDİ HALİNE BIRAKILIRSA YAZIK OLUR. BİR ŞEYLER YAPMAYA NE DERSİN?

Düşün

DÜŞÜN

Detaycı düşünün, fikrinizi sürekli geliştirin!

Aklınızdaki düşünceyi “Ya bu tutmaz, boş ver!” deyip hayata geçtiğini görünce, “Aslında benim aklıma gelmişti!” demektense artık bir ucundan başlama zamanı. İlk adım olarak, hayallerinizi gerçek hayatla birleştirmelisiniz. Bu etapta, deneyimli akademisyenler ve mentorlarımızla sizlere geri bildirimler vererek fikrinizi daha da geliştirmenize ve sağlam temellere inşa etmenize yardımcı oluyoruz.

DENE

Denemeden bilemezsin!

Düşününce mükemmel olan bir şey pratikte sizi yarı yolda bırakabilir. İş planınızı iyi yaparsanız sürprizler sizi daha az şaşırtacaktır. Bu noktada, fikrinizi prototipleştirmede ve iş planınızı kurmanızda yardımcı oluyoruz. Farklı eğitimlerle ve teknik ekipmanlarla girişiminizin ilk denemelerini gerçekleştirmenize olanak sağlıyoruz.

TEST
Dönüştür

DÖNÜŞTÜR

Kağıt üstünde her şey güzeldir!

Elde sağlam bir fikir ve model var. Peki bitti mi? Hayır, her şey daha yeni başlıyor. İş fikrinizin somut ürüne dönüşmesi için gerekli adımları henüz atmaya başlıyorsunuz. D3 Programında fikrinizi gerçek bir girişime dönüştürmenizde size rehberlik ediyoruz.

Başvur

DÜNYA BÜYÜK VE AKLINA GELEN FİKİR HİÇ TANIMADIĞIN BİRİ TARAFINDAN DA DÜŞÜNÜLÜYOR OLABİLİR. BU SEFER İLK ADIMI SEN AT.

Fikirler Paylaştıkça Güzelleşir.

Bu yolda yalnız olman yerine, seni anlayan insanlarla fikrini paylaşabileceğin bir ortam sunuyoruz. Deneyimlerin ve paylaşımlarınla iş fikrini daha sağlamlaştırabilmen için D3 Girişimcilik Programı sana geniş bir ağ oluşturmanı sağlıyor.

ELİMİZDEN TUTAN OLDU DA BİZ Mİ BİR ŞEY YARATMADIK DİYOSUN (!)

“Tamam da nedir bu D3?”

Bir girişim hızlandırma programı olan Düşün-Dene-Dönüştür (D3); Teknoloji odaklı girişimlerin gereksinimleri doğrultusunda, eğitim ve fikrin geliştirilebileceği ortamı sunarak iş fikrinin hayata geçiş sürecini hızlandırmayı amaçlayan bir ODTÜ Kalkanlı Teknoloji Vadisi (KALTEV) programıdır.

D3‘E NASIL BAŞVURABİLİRİM?

Çok basit! https://giris.odtukaltev.com.tr adresinden önce kayıt olarak, daha sonra giriş yaparak hızlıca başvurunu tamamlayabilirsin.

PEKİ, BU SİSTEM NASIL İŞLER?

İLETİŞİM:
d3metu.edu.tr

SORULARIN MI VAR? SIKÇA SORULANLARA HEMEN GÖZ AT!

SIKÇA SORULAN SORULAR

Programa katılmak için ekip liderinin ODTÜ öğrencisi ya da mezunu olması ve diğer ekip üyelerinin 18 yaşını doldurmuş olmaları yeterlidir.

İş fikirleri ve projeleri, ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampüsü olanakları dahilinde uzmanlık ve teçhizat desteği alacaktır. Programda, hayata geçirilebilecek iş fikirlerine ve projelere öncelik verilecektir. Bu projeler, bilimsel değerlendirme ve jüri raporları doğrultusunda belirlenecektir.
Fikrin içeriği konusunda bilgi ve deneyim sahibi sektör uzmanları ve/veya akademisyenler değerlendirecektir.
Evet, bölümün ne olursa olsun, projen teknoloji odaklı olduğu ve D3 katılımcı şartlarını sağladığın sürece D3‘e başvurabilirsin.
Ön elemeyi geçen gruplara kapsamlı girişimcilik eğitimi, girişimcilik seminerleri ve ODTÜ laboratuvarları ile birlikte iş fikri için gerekli teçhizatların kullanımı sağlanacaktır. Aynı zamanda ODTÜ iletişim ağı içerisinde bulunan paydaş ve sponsorlardan da destek sağlanabilecektir.
Ekipler en az 1, en fazla 5 kişiden oluşabilir.
Değerlendirmeler yapılırken ekip üyelerinin iş fikirlerini gerçekleştirebilecekleri bilgi ve deneyime sahip olup olmadıkları dikkate alınmaktadır. Ekip üyelerinin sayısı bu konuda tek başına bir ölçüt değildir.
Evet, lisans eğitiminizin yılına bakılmaksızın, diğer katılım koşullarını sağladığınız sürece D3‘e başvuru yapabilirsiniz.
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Yasalarına göre şirket kurmak için uyruk bilgisi önem taşımaktadır. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşları, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve diğer ülke vatandaşları proje ve amaçlarına göre farklı devam programlarına yönlendirilebileceklerdir.
Hayır. Her ekibin tek bir iş fikri final aşamasına çıkabileceğinden, ödül kazanabilecek iş fikri sayısı 1 tanedir.
Hayır, ilk başvuru anında şart değil. Ancak başvuru formunda yer alan iş fikrinize dair soruları cevaplayabilmeniz için iş fikrinizi detaylıca tasarlamanız gerekmektedir.
Yalnızca bir projede ekip lideri olabilirsiniz, ekip üyeleri için bir sınırlama yoktur.
Başvuru sistemi aynı kişi tarafından birden çok başvuru yapılmasına izin vermektedir. Ancak, ilk eğitim günü itibariyle bir ekip liderinin bir projesiyle ilerlemesi gerekecektir. Ayrıca, çoklu başvurularda, D3 Girişicilik programı yönetimi hakemlerin vaktini verimli kullanmak amacıyla aynı ekip lideri tarafından yazılmış projeleri ön elemeye tabi tutabilir.
2. Eğitim gününe kadar ekip üyelerinde değişiklik yapılabilir ancak bu değişiklik için D3 yönetimine dilekçe verilerek onay alınmalıdır. Onay işleminde ekipten ayrılmak isteyen kişi ile katılacak kişinin rızası aranmaktadır.
Fikri mülkiyet hakkı girişimci ekibe aittir. Gizlilik konusunda, projeleri değerlendiren sektör uzmanları ve akademisyenler ile D3 Girişimcilik Programı yönetimi arasında gizlilik sözleşmesi imzalanacaktır.
Evet, eğitimlere katılmak zorunludur. Eğitimler girişimcilik odaklı olup, fikrinizi profesyonelleştirmeniz ve geliştirmeniz adına sizlere faydalı olacaktır. D3 Girişimcilik Programı’nın önemli katkılarından biri eğitimlerdir.
Eğitim ve yaş şartlarına uyduğunuz sürece programa katılmanızda bir sakınca yoktur. Ayrıca, bu durum göz önüne alınarak eğitimler akşam saatlerine yakın düzenlenecektir.
Hayır, başvurunuzu kayıt ederek farklı oturumlarda tamamlayabilirsiniz. “Başvuruyu Tamamla” butonuna tıkladıktan sonra iş fikriniz, değerlendirilmek üzere D3 Girişimcilik Programı yönetimine ulaşacaktır. Bu aşamadan sonra başvuruda değişiklik yapmak mümkün olmayacaktır.

ODTÜ KALTEV’de büyük küçük ayrımı olmadan fikir geliştiren herkes için yer var. ODTÜ KALTEV’in ön kuluçka ve kuluçka merkezleri yaratıcı fikirlerin ürüne dönüşmesi için ilk durak.

Kuluçka merkezleri bir girişimcilik ekosistemi kurmayı amaçlayan, ürüne dönüştürülebilecek fikir sahiplerini üretim sürecinde ve ürünün pazarlanması sürecinde destekleyen, girişimciliği geliştirebilecek tüm paydaşları bir araya getiren yenilikçi merkezler. ODTÜ KALTEV’in ön kuluçka ve kuluçka merkezleri fikir sahibi girişimcilere sadece fikirlerini ürüne dönüştürebilecekleri laboratuvar alanları sunmakla kalmıyor, bu fikrin yetkin bir pazarlama stratejisi ile ekonomik hayatına başlaması için gerekli desteği de sağlıyor. ODTÜ KALTEV kuluçka merkezinde fikir geliştirenler temel girişimcilikten etkili sunuma kadar ihtiyaç duydukları konularda uzmanlardan eğitim ve ürününü geliştirme sürecini kolaylaştırmak için alanın akademisyenlerinden mentorluk desteği alıyor.

ODTÜ KALTEV ön kuluçka ve kuluçka merkezleri farklı hızlandırma programları ile farklı kesimlerden girişimcilere yaratıcılığın ve üretimin kapılarını açacak. Bu hızlandırma programlarından ilki olan D3  kapsamında ürün geliştirme süreci çoktan başladı.

İyi bir fikri ve bu fikri geliştirecek kararlılığı olanlar, ihtiyaç duyacakları desteği ODTÜ KALTEV’de bulacak!

ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu öğrencileri araştırmaya ve üretime başlamak için mezun olmayı beklemez. Farklı alanlarda yenilikçi fikirlerin peşinden giden mesleki ve sosyal öğrenci toplulukları, ürün geliştirme sürecinde aradıkları desteği ODTÜ KALTEV’den alıyor.

ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusunun öğrenci toplulukları ODTÜ KALTEV ile yenilikçi fikirlerini sektör temsilcileri ile buluşturabiliyor. Bu sayede öğrenciler henüz öğrencilikleri devam ederken fikirlerini katma değerli ürünlere dönüştürebiliyor ve ODTÜ KALTEV bünyesindeki firmalar da genç araştırmacıların yeni fikirleri ile sektörde atılım yapabiliyor.